Večina ljudi, ki se okuži, bolezen preboli z blagimi simptomi, kot so izguba vonja in okusa, občutek utrujenosti, vročina in suh kašelj. Določeni ljudje občutijo tudi bolj resne simptome, kot sta npr.: oteženo dihanje in bolečina v prsnem košu.
Pravila, ali oseba preboli okužbo z blagimi simptomi ali bolj resnimi, ni. Ravno zato je že ob začetnem izbruhu virusa bilo potrebno uvesti preventivne ukrepe, s katerimi so se ljudje lahko preventivno zaščitili pred morebitno okužbo.
Najbolj osnovni ukrepi, ki se jih držimo od samega začetka epidemije, so: nošenje kirurške maske, redno umivanje in razkuževanje rok, izogibanje gnečam in opravljanje dela od doma, če je to le mogoče.
Pred dobrim letom pa je na trg prišlo več cepiv, s katerimi so se državljani lahko cepili. Pri večini cepiv so ljudje morali prejeti dva odmerka, le pri cepivu Janssen je bil zahtevan samo en odmerek.
Cepiva predvsem pripomorejo k temu, da se bolezen preboli z veliko blažjimi simptomi kot bi se sicer, zmanjša pa tudi možnosti, da bi se oseba okužila in zbolela za covidom-19. Za vse cepljene se svetuje, da se še vedno držijo vseh preventivnih ukrepov.
Pred kratkim pa je na univerzi v Oregonu izšla nova študija, ki dokazuje, da pridobljene kisline iz konoplje preprečijo okužbo s covid-19 v človeških celicah tako, da virusu SARS-CoV-2 blokirajo vstop v te celice.
V konoplji se namreč nahaja več spojin, ki delujejo kot zdravilno sredstvo za preprečevanje okužb s covid-19. Avtorji opravljene študije so mnenja, da bi kombinacija cepljenja in uporaba spojin iz konoplje pripomogla k spopadanju s tem virusom in boleznijo, ki jo le-ta povzroča.
Kljub temu, da se nenehno pojavljajo nove različice virusa, bi uživanje dveh konopljinih spojin v telesu ustvarilo zahtevnejše okolje za napad virusa in posledice, ki jih ta pusti za sabo. Spojini, ki sta tako učinkoviti in se jih pridobi iz konoplje, sta CBD-A oz. kanabidiolna kislina in CBG-A oz. kanabigerolna kislina.
Znanstveniki so prišli do teh podatkov preko tehnike, ki se imenuje masna spektrometrija afinitetne selekcije. Ta se uporablja za hitro oceno velike količine spojin. Tehnike so se lotili tako, da so živi virus inkubirali s spojinami konoplje, po minulih 24 urah pa so to kombinacijo virusa in spojin vbrizgali v človeške epitelijske celice.
Ugotovljeno je bilo, da tiste celice, ki so bile zdravljene s CBD-A in CBG-A, niso bile okužene s SARS-Cov-2. Po ugotovljenem so izvedli enak postopek na živih različicah alfa in beta in prišli do zaključka, da je učinek spojin enak v obeh primerih.
Sicer se nobene od navedenih spojin v telo ne da pridobiti z nobenim postopkom zaužitja konoplje, zato so priporočali, da se le-ti pridobita z jemanjem kapsul ali s pitjem tekočine – peroralna uporaba.
Obe spojini se torej lahko jemljeta peroralno in sta varni za uporabo. Iz tega je jasno razvidno, da je redno uživanje CBD kapljic, past in kapsul, ki vsebujejo izvlečke konoplje, izjemno koristno za zaščito pred covidom-19.